Czy to dobrze, że internet jest nasz?

Niedawno przeczytałam czyjeś stwierdzenie, że internet jest prawicowy. Jest to stwierdzenie prawdziwe, niewątpliwie, ale z punktu widzenia prawicowca. Dla lewicowca, internet będzie lewicowy, dla homoseksualisty, będzie pełen treści gejowskich itd. Zawdzięczamy to sprytnym mechanizmom, które dopasowują treści do upodobań użytkownika. Każdy z nas zna reklamy, które wyświetlają nam produkty zgodne z tym, czego ostatnio wyszukiwaliśmy. Gdy jakiś czas temu rejestrowałam się na FB, ten z gruntu zaproponował mi polubienie stron KODu, SokuzBuraka i innych tego typu. Obecnie (po jakimś czasie mojej aktywności) FB nauczył się jakie są moje preferencje i powyższych treści w ogóle już mi nie wyświetla.

Z jednej strony, ta cecha internetu może wydać się atrakcyjna. Nie widzę rzeczy, które mnie kompletnie nie obchodzą. Nie oglądam plotek z Pudelka, reklam leków, perfum i innych figli. Natomiast propozycje, które widzę są dla mnie atrakcyjne i mimo, że wiem, że to reklamy, chętnie w nie klikam, np. reklamy sprzętu foto. Oznacza to jednak, że pewne rzeczy, przestają niejako dla mnie na internecie istnieć. Cenzura niemal doskonała.

W przypadku tematyki politycznej, światopoglądowej mamy w ten sposób, dwie, lub może więcej stron barykady, które coraz bardziej tracą ze sobą kontakt. Powoduje to dalszą radykalizację poglądów i jeszcze większe wzajemne niezrozumienie. Tworzy się coś na kształt sprzężenia zwrotnego. Im większą rolę w zdobywaniu informacji będzie odgrywał internet, co się dzieje, tym większą polaryzację społeczeństw mamy szansę zobaczyć.

Do czego to doprowadzi?

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Czy to dobrze, że internet jest nasz?

  1. Pingback: nasz salon24

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s